Migrena je prehodna, ponavljajoča se živčno-žilna
motnja za katero je značilen močan glavobol, ki ga pogosto spremljajo simptomi,
kot je slabost, preobčutljivost za svetlobo (fotofobija) in zvok (fonofobija)
in pri nekaterih tudi avra. Migrene prizadenejo kar 1 od 4 žensk in 1 od 12
moških v Sloveniji, vsekakor so bolj pogoste pri ženskah, predvidevajo, da
predvsem zato, ker na njih vplivajo tudi hormoni. Veliko je žensk, ki znajo
povedati, da imajo najpogostejše napade migrene v času okoli menstruacije. Migrene
se lahko pojavijo že v otroštvu, pri mladih odraslih, lahko pa tudi pozneje v
življenju. Kar pri približno 90 % ljudi, ki imajo težave z migreno, se je le ta
pojavila, še preden so dopolnili 40 let. Obstajata dve vrsti migrene, in sicer
migrena z avro, kar pomeni, da glavobol sledi simptomom, kot je bliskanje ali
svetlikanje pred očmi, pri migreni brez avre oseba teh simptomov ne zaznava.
Migrena je močan glavobol, ki se lahko pojavi večkrat na teden, pri drugih pa
le občasno. Prav lahko se zgodi, da med posameznimi napadi migrene minejo tudi
leta. Glavni simptom migrene je močan glavobol, ki se navadno pojavi v
sprednjem delu glave, lahko pa tudi kot utripajoča bolečina na eni strani
glave. Med samim napadom migrene se lahko območje bolečine tudi spreminja,
bolečina je lahko zmerna do močna in se poslabša, če se premikamo. Simptomi
migrene z avro so vidne težave v obliki motenj, kot so utripajoče luči, cikcak
vzorci, slepe pike in druge vidne motnje, okorelost v vratu, ramenih ali udih
ali ščemeč občutek, podoben zbadanju z iglami, težave s koordinacijo gibov,
dezorientiranost ali težave z ravnotežjem, govorne težave, ko pogovorno ne zmorete
pravilno uporabljati besed, lahko se pojavi izguba zavesti, kar pa je redkeje.
Migrena se lahko zdravi s pomočjo zdravil brez recepta in z zdravili za
migreno.
sreda, 20. avgust 2014
Sredstva za pomirjanje
Vsak človek ima svoj način za pomirjanje. Nekatere pomirja sprehod v naravi, saj se lahko sprostijo tako, da svoje misli odvrnejo od vsakodnevnih težav tako, da se predajo občutkom, ki jih sproža petje ptic, šelestenje vetra v krošnjah dreves in drugi prijetni naravni zvoki. Drugi za pomirjanje raje izberejo druženje s prijatelji. Socialni stik jim pomaga, da odženejo negativne misli, tako se lahko sprostijo in zopet vzpostavijo harmonični odnos sami s seboj in s svetom, ki jih obdaja. Zelo pogost način za pomirjanje pa je tudi športna aktivnost. Med samo športno aktivnostjo, če je seveda ta dovolj intenzivna, ljudje preprosto pozabimo na vsakodnevne težave. Oseba je determinirana in osredotočena na svoje dihanje, gibe in druge motorične funkcije. Po končani športni aktivnosti pa nastopi še dodatno pomirjanje, ker se prične telo sproščati.
Včasih pa ti načini preprosto ne delujejo. Pojavljajo se motnje spanja, ker so težave ves čas prisotne v zavesti, ljudje so razdraženi, občutljivi in nemirni. Dober način za spopad s temi težavami so čaji za pomirjanje. Narava je polna naravnih sestavin, ki nam lahko pomagajo pri pomirjanju. Čaji za pomirjanje so običajno mešanice različnih zelišč, kakršen je baldrijan ali zdravilna špajka. Zelo učinkovita pri sproščanju je tudi navadna melisa, poprova meta in navadni hmelj. Zagotovo pa vsi poznamo pozitivne učinke, ki jih ima za pomirjanje kamilica. Vsak čaj za pomirjanje jo vsebuje, učinkovita pa je tudi sama posebej brez, da bi ji dodali še druge.
Osebe, ki trpijo za blago živčnostjo, se lahko s tem spopadejo s pomočjo narave. Vendar v primeru, da je živčnost tako huda, da vodi v kronično nespečnost, napade tesnobe in celo v depresijo, je potrebno poiskati pomoč zdravnika, saj si običajno v takšnih razmerah ljudje ne moremo pomagati sami. Učinkovit način za pomirjanje pa nam lahko pomaga, da se obvarujemo pred takšnimi težavami v prihodnosti.
sobota, 2. avgust 2014
Smučanje v Avstriji, pomembna dejavnost
Smučanje v Avstriji je pomembna dejavnost , ki državi prinaša dobičke, veča pa že tako dobro prepoznavnost dežele.
Od nekdaj je smučanje v Avstriji pomembna destinacija smučarskih navdušencev z vsega sveta. Organiziranost, urejenost in mnoge druge vrednote so mnoge navdušile do te mere, da se vračajo znova in znova v mesecih ko sneg pobeli strma pobočja. Smučanje v Avstriji je nastalo najprej kot nuja lokalnih prebivalcev, da so se lahko premikali v sosednje vasi ali bolj oddaljena območja, kot drugo je pomenilo nadgradnjo letnega turizma.
Smučanje v Avstriji je tako kot letni turizem pomenilo možnost sprostitve in aktivnosti na svežem zraku. V času, ko medicina ni bila razvita, so nemogoče razmere v umazanih mestih premožni ljudje reševali tako, da so se odpravili na deželo. Avstrijske dežele so ob tem izkoristile takrat napredno razmišljanje države, ki je želela s takrat sodobno železnico povezati čim več krajev dežele. Tako so iz onesnaženih mest lahko premožnejši potovali tudi v turistične destinacije. V začetku so turistične destinacije bile preproste vasi oziroma kraji, ki pa so se z zavedanjem potenciala v množicah turistov, začele povpraševanju primerno spreminjati. Smučanje v Avstriji je postalo korak naprej z zavedanjem neizkoriščenosti zimskih mesecev. V začetku skromne naprave so do današnji dni postopoma postala sodobna smučišča.
Smučanje v Avstriji ni pomembno zgolj kot turistična dejavnost, z roko v roki si ga deli z športnim svetom. Človeku je tekmovalnost prirojena, temu primerno si želi vedno hitreje prek zasnežene pokrajine. Smučanje v Avstriji ima mnoge privržence na tako najvišji tekmovalni ravni, kot v užitkarskem slogu spuščanja po snežnih strminah. Tekmovanja na svetovno najvišji ravni pomenijo priliv gostov in obiskovalcev, z sliko in besedo na raznih mediji, pa se glas o deželi prenaša v širni svet.
Smučanje v Avstriji je tradicija od nekdaj, do današnji dni se je razvila v posnemanja vreden vzorčni primerek.
Naročite se na:
Objave (Atom)